Даниела и Владислав Костови са брат и сестра, които ни доказват, че няма непостижими мечти. Вдъхновяващи и целеустремени, отдадени на една глобална кауза, създават необичайния еко проект „Vavakada”. За възникването и развитието му, визията за бъдещето и личните ценности, те разказват пред topinfo.bg.
Като какви хора се определяте?
Владислав: Като човек, който не може да стои на едно място, човек на действието.
Даниела: Аз се определям като творческа личност с ясна представа за предназначението си- да правя света едно по-добро място за живеене.
Проектът ви „Vavakada” представлява бизнес модел, стартирайки от събирането на пластмасови бутилки, през шредиране и гранулиране на събраната пластмаса, производство на филамент и изработка на нови материали от рециклирана пластмаса. Как се роди идеята за него?
Даниела: Още от малки растем с еко насочено мислене и през целия си живот сме търсили начини как да се справяме с един от най-големите проблеми на планетата -замърсяването с пластмаса. Докато учех “Икономика и Търговия”, обмислях различни бизнес модели, свързани с кръговата икономика и концепцията „НУЛЕВ отпадък” (Zerо waste) и в един момент брат ми ми подхвърли идеята за този бизнес и започнахме да го разработваме през октомври. Много хора се вдъхновиха от нашата идеята и с две ръце решиха да ни подкрепят, като сред тях са Калоян от ”ELICA PRO” и приятелите ни от Малц и Хмел. В крайна сметка, благодарение на енергията и ентусиазма на всички, които ни подкрепиха, проектът бавно но сигурно започна да се разраства и кристализира. Продуктите, които произвеждаме на нашите 3D принтери, се стремим да са функционални, а не поредния генератор на пластмаса. Стараем се да придаваме естетика в дома и бита на нашите клиенти посредством нашите продукти. Друга важна част от нашия бизнес е социалната отговорност: подготвяме различни обучения за гражданите с цел да ги ангажираме и вдъхновим в посока за опазване на околната среда.
Владислав: Самото решение дойде след проучване за това как може да се захрани принтер с рециклирана пластмаса, как се произвежда филамента: разбрахме, че това за нас е постижима инвестиция. Изключително важно нещо, което трябва да се знае при рециклирането на пластмаса, е да се смачква бутилката и да се отлепя етикета при изхвърляне на съответния отпадък.
Как виждате развитието му след 10 години?
Даниела: В градовете, в които не се рециклира пластмасата, планираме на местно ниво да превърнем „ Vavakada” във франчайзинг модел. По този начин бихме могли да дадем възможност на други млади предприемачи със зелено мислене да се справят с пластмасовия отпадък в своя град. Така бихме могли да превърнем България в една страна, която може да се гордее с това, че се справя с глобалния проблем.
Владислав: Никой не знае какво може да стане след 10 години, може да е забранена пластмасата, но ако продължи да генерира човечеството този отпадък, имаме план как да предотвратим този процес.
Какъв съвет бихте дали на всички млади предприемачи, които искат да реализират своите идеи?
Владислав: Да не се боят от провал и фалит, винаги могат да опитат нещо ново, фалитът е възможност да започнеш отначало. Също така да действат въпреки всичките затруднения.
Даниела: Ако правиш това, в която вярваш, че наистина обществото има нужда от него, нито една пречка не би те отказала от твоята цел. Да правят това, в което са добри и да задават въпроси относно нещата, в които не са. Ние с брат ми сме като двете половини на човешкия мозък - той отговаря за логическата и техническата част на нещата, а аз за творческата и естетическата.
Има ли някаква по-специална символика в името и логото на бранда?
Даниела: Vavakada e плод на интуитивно, но същевременно философско, логическо и обмислено решение за позициониране на пазара. Логото крие в себе си дълбока символика, която обединява в себе си не просто букви и символи, но и представя многостранно и задълбочено познаване на материята, в която оперира дружеството. Цветовете са контрастни, носят сериозност и отговорност и умението да се разглеждат проблемите и задачите от всички възможни гледни точки, като се решават комплексно и самокритично.
Владислав: Когато обмислях как да кръстя фирмата, мислех за нещо, което може да се изпише на латиница и кирилица, да е свободен домейнът с точка .com, да има малко резултати в google.
Проектът ви е големият победител тази година в „Академията за местни предприемачи”. Разкажете ни малко повече за участието си там.
Владислав: Това, което най-много ни харесва там е, че дава възможности на участници от по-малки градове да имат шанс да бъдат наградени и финансирани.
Даниела: Това е обучителна програма, специално създадена за хора с предприемачески идеи, които искат да стартират собствен бизнес. Насочена е към тютюнопроизводителните региони в страната – областите Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра. Осъществява се от Център за предприемачество и обучения Център "Ринкър" / Rinker Center към Фондация BCause: с финансовата подкрепа на Philip Morris Bulgaria като част от програмата „Забавно лято, грижовна есен 2022“.
Най-много ми хареса обучителния характер на състезанието, както и контакта с други млади и вдъхновени предприемачи.
Кои са най-вдъхновяващите места в Силистра за вас?
Владислав: За мен е Крепостта.
Даниела: Моето любимо място е Дунава, занимавах се дълги години с ветроходство и организирах почистване с отбора. Реката ме вдъхновява, дава простор на мислите ми, напомня ми за това, че животът е река, а не блато и винаги трябва да има движение напред.
На какво ниво определяте бизнес иновациите и предприемачеството в България в момента?
Владислав: Тази област в България е разделена на две части. Едната е столицата, а другата цялата останала страна. Това не е само мое наблюдение, а и на други хора, които се занимават с бизнес. Това мисля, че е много голям проблем за икономиката като цяло и може би е част причината за демографската криза…
Даниела: …Но въпреки всички наскоро създаденото министерство на иновациите отпусна 2 милиарда лева, които търсят потенциални бизнеси за подкрепа, което говори, че България - на пръв поглед изостанала страна - търси начини да решава глобални проблеми и внедрява иновативни технологии, като се надяваме това да доведе до създаване на нови работни места в по-малките градове.
Какви са вашите хобита?
Владислав: Земеделие, разходки сред природата, автоматизации и спорт.
Даниела: Интересувам се от таро и астрология и йогата е нещото, което ме кара да се чувствам силна.
Пожелайте нещо на читателите ни.
Владислав: Да се усмихват повече.
Даниела: Мечтайте смело, но въпреки всичко внимавайте какво си пожелавате, защото мечтите наистина се сбъдват и когато това стане, не се плашете да яхнете вълната и да довършите докрай замисленото.
Интервюто изготви: Линда Вейл