Христина Гаева е от онези хора, които ни показват, че пътят на художника е съвкупност от личен избор, талант, упорит труд, вдъхновение и разгръщаща се любов към изкуството. Член е на СБХ-Съюза на българските художници, има две самостоятелни изложби, участия в над 20 съвместни изложби, някои от които извън България и е притежател на три престижни награди: 2001 – Награда от общоакадемичен конкурс за рисунка, НХА, София, България; 2004 - Награда от общоакадемичен конкурс за рисунка, НХА, София, България; 2018 – Изложба“ Национален конкурс Алианц България за графика, живопис, скулптура“, Добрич, България – Регионална награда за графика.
За бъдещите проекти, любимите направления в изкуството и предизвикателствата пред българските творци, тя разказва пред topinfo.bg
Какво е най-важното за един художник-да обича изкуството в себе си или себе си в изкуството?
Вярвам, че и двата аспекта са еднакво значими, просто трябва да се разделят във времето на творческо съзряване.
В началото на творческия си път един художник следва да възпитава постепенно любовта си към изкуството. Тази любов не винаги е трайна, защото е свързана с определени житейски навици и устойчивост на характера. Изкуството не е само създаване, то е начин на чувстване, мислене и не на последно място начин на живеене. Любовта към изкуството е заложена в художника по рождение, но тя трябва да се разгърне в житейския му път.
На следващия етап художникът се разпознава в изкуството, той изгражда своя творчески универс и мир. Вярвам, че тогава кръгът е завършен.
Кои са най-големите предизвикателства за един творец в България?
Според мен първото голямо предизвикателство за един творец в България е срещата с неразбирането, от което не рядко произхожда и отхвърлянето. Тогава идва и изолацията, както и чувството за самосъхранение, изразяващо се в самодостатъчност. За съжаление това чувство е лъжовно и затова българският артист се изправя пред друго предизвикателство, да пребори собствения си индивидуализъм в посока намиране на хора със сходни на него творчески възгледи. Ако ги открие и разпознае, той може да създаде заедно с тях правилната микрогрупа, обединена от силни творчески идеи. Тези идеи биха намерили своята почва за реализация и популярност сред публиката. Една малка група би мотивирала създаването на друга такава, и битуващата стигма, че художникът не може да намери реализация в България ще си остане в миналото.
От къде черпиш вдъхновение за творбите си?
Вдъхновение черпя от малките мигове в ежедневието ми. От един миг може да произходи цяла творческа вселена. В нея мога да доизживея преживяното и да нарисувам това, за което не ми достигат думи.
До момента имаш две самостоятелни изложби- една в Силистра и една в Румъния, много участия в други престижни изложби и награди от конкурси. Планираш ли реализирането на нови проекти и кога да ги очакваме?
На този етап просто ще продължа да рисувам. В близко бъдеще планирам участия в национални изложби.
Кои са любимите ти направления в изобразителното изкуство и любимите художници?
Любими са ми всички направления в изобразителното изкуство, но чувствам, че моят дом е графиката. Любимите ми художници са всички мои учители, тъй като са ми предали истинския - жив опит. Ако мога да върна времето, отново бих учила при тях, и отново бих преживяла емоцията от общуването със същата сила.
Твоята дефиниция за щастие?
Това е най-трудният въпрос! Нямам дефиниция за щастие, сигурно защото все още не ми достига мъдрост. Ако ме попитате пак след години, може и да успея да отговоря.
На какво ниво оценяваш изкуството в Силистра? Какво според теб трябва да се направи за неговото допълнително развитие?
Бих казала, че изкуството в Силистра е на много добро равнище, но се нуждае от мощен подем! Реализирането на нещо, което традиционно не се е състояло в годините, би отворило нова творческа магистрала за силистренските художници, наситена с нови и различни перспективи.
Какъв съвет би дала на всички онези, които са избрали да следват пътя на изобразителното изкуство?
Бих ги посъветвала много внимателно да се замислят с какво се захващат. Ако са убедени в избора си трябва да полагат голям труд, да са постоянни, самокритични и много търпеливи. Да са много отдадени и да не разсъждават толкова по въпроса дали има смисъл да го правят. Важно е да са убедени, че има смисъл, тъй като трудностите са неизменна част и няма как да се заобиколят. Ако човек не търси смисъла вътре в себе си, а някъде отвън, винаги ще се чувства разколебан. Бих ги посъветвала още да чуват вътрешния си глас, да се пазят от токсични и конфликтни хора, и да не се отклоняват от пътя си.
Пожелай нещо на читателите ни.
На всички читатели пожелавам едно горещо и многоцветно лято, изпълнено с красиви и ярки мигове!
Картина: "Изпепелена земя"
Техника: Сух пастел;
Размери: 70/100см.
Интервюто изготви: Линда Вейл