Tаня Димитрова Кулева – Желева e от онези творци, които притежават свой неподправен стил и създават свои хоризонти вместо да върви по утъпкани пътища.
Завършва Националната Художествена Академия и придобива професионални умения на художник и текстилен дизайнер с педагогическа правдоспособност. Участва в редица престижни изложби като най-популярните от тях са: ИЗЛОЖБА-ПЛЕНЕР –ГРАДСКА ГАЛЕРИЯ- СИЛИСТРА-2014Г, УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖБА ЗА 80 ГОДИШНИНАТА НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО- СОФИЯ -2015 Г.,
УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖБА –ПЛЕНЕР – СИЛИСТРА 2015Г, ИЗЛОЖБА СИЛИСТРА- ДОБРИЧ- 2015Г., ИЗЛОЖБА НА МЛАДИТЕ ХУДОЖНИЦИ- СИЛИСТРА -2015 Г., ИЗЛОЖБА 50 ГОДИНИ СБХ- СИЛИСТРА- 2015 Г., ИЗЛОЖБА НА УЧАСТНИЦИ В СИТЕ ДЕЗ АРТ – ПАРИЖ- СОФИЯ -2016Г., ИЗЛОЖБА НА ДРУЖЕСТВАТА НА ХУДОЖНИЦИТЕ В ДОБРИЧ – 2016 Г., ИЗЛОЖБА ПЛЕНЕР „ ЧОВЕК И ПРИРОДА“ – 2017 Г., ИЗЛОЖБА НА ГРУПИТЕ НА ХУДОЖНИЦИТЕ НА ДОБРИЧ И СИЛИСТРА- ДОБРИЧ- 2017Г., ИЗЛОЖБА „РИСУНКАТА“ – СИЛИСТРА-2018 Г. ,УЧАСТИЕ И НОМИНАЦИЯ ЗА ЖИВОПИС ОТ КОНКУРСА „ АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“- 2018Г., ИЗЛОЖБА НА ГРУПАТА НА СБХ- СИЛИСТРА-2021 Г.,ИЗЛОЖБА „РЕКАТА“ ГР. СИЛИСТРА-2021 Г.
Участва в конкурса “Cite des’Arts” –Париж през 2010 и печели първа награда.
За изкуството като призвание и професионален път, предизвикателствата и творческите планове, тя разказва пред topinfo.bg.
В кой момент осъзна, че изобразителното изкуство и текстилния дизайн ще бъдат твоето професионално поприще?
-След гимназията осъзнах, че езиците и другите науки не ме впечатляват толкова и искам да се занимавам с творчество, тъй като съм творческа натура. Имах идеи в модния дизайн и се насочих натам първоначално. След посещение на една текстилна изложба в София осъзнах, че това е свободата, която търся като начин на изразяване, и се насочих към текстила.
Разкажи ни малко повече за обучението си в НХА и подготовката за него. Кои бяха най-вълнуващите ти моменти там?
- Подготовката ми за Академията беше усилена, но нямах възможност да посещавам много курсове в София по обективни причини. После разбрах, че някои от преподавателите там държат да минеш на курс при тях, за да те приемат в Академията. Обучението в НХА беше един от най-хубавите периоди от живота ми, тъй като учех, това, което ме вдъхновяваше и правех всичко с желание. Помня, че всеки един предмет, който се изучаваше ми беше интересен. Имаше и трудности и перипетии, но не ги усещах така осезателно, защото чувствах, че правя това, което обичам. Срещите ми с някои преподаватели, както и с тврорци от други държави също беше вълнуваща част от обучението ми, но ако трябва да разказвам за най-вълнуващият момент от живота ми в Академията- това би било дипломирането ми, на което получих и голямата награда- 2 месеца пребиваване в Париж, “Cite des’ Arts”. Интересното беше, че когато участвах в конкурса не знаех, че това е изложба-конкурс, но хубавите неща се случват тогава, когато не очакваш.
Кои са нещата, които най-много те вдъхновяват, когато твориш?
-Моето вдъхновение идва основно от природата, от светът, който ме заобикаля, от нещата, които на пръв поглед, повечето хора изобщо не забелязват. Понякога идеите ми хрумват от само себе си, а друг път ги виждам някъде около мен. Светът е място, от което творецът черпи идеи, стига човек да има око да ги види. Има една мисъл на Ван Гог, която ще цитирам: „От моя страна не знам нищо със сигурност, но гледката на звездите ме кара да мечтая.“
Какви са най-големите предизвикателства за един творец в България?
-Най голямото предизвикателство в България е първо да оцелееш финансово, и после да не си се побъркал съвсем, докато го правиш. Нека не се лъжем- тук няма благоприятна среда за каквото и да е творчество, било то и дизайн, с който аз се опитвам да се занимавам.
Какви са основните качества, които трябва да притежава един успешен художник?
-Трябва да има огромна воля да се бори, ако иска да е основно художник. Да не принизява себе си с това, което се търси на пазара или така нареченият клиент- „ искам да си прилича“, защото истинското творчество не е фотореализъм. Да, един творец трябва да може и това, но от там нататък е нужно да намери своя път. И най-вече да се бори за мечтата си- да постигне това, което иска.
Кои са любимите ти художници и модни дизайнери, които са ти били за пример през годините?
-Доста са, но ще спомена най-емблематичните за мен- Винсент Ван Гог и Ирис Ван Херпен. Първият е живописец, който за мен влага модерното в живописта, поставяйки нов прочит на картината като взрив от цветове и гами, а вторият е жена- дизайнерка, която се занимава с висша мода и за мен моделите й са картини. Един творец може да рисува не само с четка и молив, но и с дизайн на дреха, например.
Участвала си в редица престижни изложби. Какви са бъдещите ти планове свързани с нови творчески проекти?
-Бих вложила усилия да създам нещо свое, с което освен да изразявам себе си, да е възможно и да си изкарвам хляба-т.е. бих създала собствено модно ателие, ако ми се отдаде такава възможност.
На какво ниво оценяваш нивото на изкуството в Силистра?
-В Силистра са живели и живеят много стойностни творци и художници. Не са много, но някои от тях имат сериозни постижения в своята област. Жалко, че обществеността не се сеща за тях или се сеща да им отдава почести, когато е прекалено късно. Мисля, че повечето хора не са наясно и не се интересуват от изкуство, а нямат и потребност, което е най-жалкото.
Пожелай нещо на читателите ни.
-Пожелавам им оптимизъм, вяра в доброто и работа над себе си. Ако всеки човек се стреми към съвършенство в това, което прави, светът би бил едно по-добро място.
Интервюто изготви: Линда Вейл