Той е познат е на широката аудитория като създателя на рок фестивала „Enigma Rock” (забраненият фестивал), а другите негови събития са „340 години Секулово“ и „Секул Добруджански“. Има и богат опит като водещ включващ участия на July Morning в Тутракан и Пролетния рок бал в Силистра. Също така се изявява и като блогър и подкастър, негово дело са текстовете на песните на Глутницата Wise Man of Truth, Christmas Tonight и The sky and the stars. Автор е на книгата с мисли и поезия „Облакът на моите мечти“ на издателство „Монт“.
За успешните проекти, преследването на мечтите и умението да балансираш между няколко различни поприща разказва пред topinfo.bg Боби Ейнджъл-всестранно развития идеалист.
Какво е музиката за теб?
Незаменим заряд в живота.
Как и кога всъщност се роди идеята за Enigma Rock? Разкажи ни малко повече за самия фестивал.
Бях на първия реализиран July Morning в Тутракан през 2014-а година, когато си казах „ако може да се прави толкова добро шоу тук, значи може навсякъде“. И тъй като от години живея и в Секулово, сметнах, че имам достатъчно кураж да опитам да направя рок фест там. За тази цел ми трябваха финансиране и надежден партньор, които открих през 2017-а в лицето на Народно читалище „Христо Ботев – 1941“ и председателя му Николай Илиев. Така се роди Enigma Rock.
Ако трябва да посоча точната причина за съществуването на феста – това са организаторите на Джулая в Тутракан, които ми дадоха пример за превръщането от немислимо в напълно постижимо.
Първото издание на Enigma Rock се проведе на 9 септември 2017 г. в Секулово в 12-часов формат. Поради нежеланието на някои хора фестивала да се случи, бяха правени абсурдни опити за спирането и забраната му от различни институции. Така получи прозвището „забранения фестивал“.
От 2020-а Enigma Rock е с нов дом – Дулово. Следващото издание ще бъде на 11 септември и до броени дни ще обявим хедлайнъра (основната атракция), така че следете сайта ни.
Роден си в Силистра, но си расъл в Секулово. По какъв начин ти повлия през годините животът отвъд модерния (комерсиален) свят? Какво успя да научиш?
Положителната страна на живота в малкия град, а още повече на село е, че за да постигнеш целите си трябва да положиш поне двойно повече труд и усилия. Това гради характер и калява смелостта.
Аз живеех на място, където дълго време трудно достигаше нещо отвъд заседналите норми и разбирания на социалистическия строй, въпреки, че „Желязната завеса“ бе паднала десетилетие по-рано. Докато аз слушах Deep Purple, Rainbow, Whitesnake и гледах филми с Томи Лий Джоунс и Робърт де Ниро, моите учители си падаха по Йорданка Христова и Веселин Маринов, а съучениците ми припадаха по Ивана, Камелия и производни. Бях приеман като аутсайдер, черна овца и грешка в системата. Спасение откривах единствено в двама 30 години по-възрастни от мен съседи, които споделяха музикалния ми свят. Радвам се, че оцелях и се съхраних в потискащо ценностите ми общество.
Дейността ти като водещ е много социална, но същевременно се занимаваш активно и с писане на текстове, поезия, разкази и мисли. Кое от двете смяташ за свое основно поприще или дори призвание?
О, и двете имат голямо място в живота ми. Истината е, че напоследък пиша по-рядко. За писането трябва вдъхновение и муза, докато при воденето е повече моментна настройка спрямо ситуацията или събитието. Не смятам, че едното взема превес над другото.
Като какъв човек се определяш?
Упорит, нахален и малко глупав. Нека другите да преценят.
Как би описал Силистра на някого, който никога не е идвал?
Като град с много история на брега на величествения Дунав, с красиви гледки и дом на прословутата силистренска кайсиева ракия.
Изявяваш се в последните музикални проекти на Глутницата като текстописец и в цялостното изготвяне на клиповете Wiseman ot truth и The sky and the stars. Освен това се познаваш лично с музиканти от световна величина, които са участвали в проектите, а други са били част от Enigma Rock. Какво е усещането да си в тези музикални среди?
Музика се прави с приятни хора с общо светоусещане. Така се създават и групите. Глутницата е проект на Иван Неделчев, когото имам огромната чест да познавам вече 7 години и мога да нарека приятел и ментор. И преди да попадна в Бърлогата (репетиционната на рок бандите в Силистра) се движех в музикални среди, но Иван ми даде възможността да стана част не само от силистренското, но и от българското рок общество. Благодарен съм, че имам шанса да споделяме житейски преживявания и да обменяме идеи. Така между приятелски разговори и муза се родиха три парчета на Глутницата с мой текст. Бившият вокалист на Accept David Reece и китариста на Bonfire Frank Pane взеха участие в Wise Man of Truth, а виртуозния Теодосий Спасов – в The Sky and The Stars. Друга по-малко известна в България песен Christmas Tonight пък бе излъчена по BBC 1 в коледния ден. Приемам работата по музикални проекти повече като удоволствие.
Музикалните среди дават възможност за приятелства и срещи с хора с различни характери и пъстър живот. Често рокаджиите са купонджии по душа, приветливи и естествени. Чувствам се късметлия да познавам невероятни музиканти от целия свят.
Какво никога не бива да забравяме по пътят към следването на мечтите си?
Че не трябва да спираме да опитваме. А също, че нищо не се дава даром и не сме велики.
Пожелай нещо на читателите ни.
Пожелавам на читателите на topinfo.bg да се усмихват по-често и да бъдат позитивно настроени, независимо колко кофти е бил деня им. И най-вече нека бъдат здрави! Rock will never die!
Интервюто изготви: Линда Вейл